Skapa bilder med ull och stygn

På denna kurs får du lära dig grunderna i våttovning, tova en bild i ull, grundstygn för fritt broderi samt skapandet av en unik bild av ull och stygn.

 

Fokus ligger på det kreativa skapandet av en bild med ull och stygn.

Veckan börjar med tovningsteknik och att tova en lämplig bakgrundsbild. Därefter går vi igenom lämpliga grundstygn för fritt broderi samt hur en textil bild med ull och stygn skapas. Resten av veckan är tid för fritt skapande av en bild under handledning.

Kursen passar alla med ett kreativt sinne och som kan hålla i en nål. Det behövs inga förkunskaper.Kursledare Anna Boreson

Anna Boreson är konsthantverkare med inriktning på ull, broderi och textilt återbruk och driver studion Wormwood hantverk vid Erikslust i Malmö. Förutom att hålla kurser, tillverkar och säljer Anna egna produkter under märket Wormwood.
Läs mer om Anna www.wormwoodhantverk.se

Materiallista kommer tillsammans med välkomstbrev efter anmälan.
Kursdeltagare har med eget material och kursledaren kommer även ha material till försäljning.

Kost och logi: fr. 5365 kr (helpension och del i dubbelrum)

Kurstid: mån 10/7 kl.12.00 – fre 14/7 kl.15.00