Ikebana - det japanska sättet att arrangera blommor!

 

Kom och lär dig ikebana, det japanska sättet att arrangera blommor! Under veckan lär vi oss grunderna i traditionella ikebana-arrangemang men släpper även loss i modernare uttryck. Vi plockar eget material i landskapet: grenar, blommor, blad och gräs. Låter oss inspireras av mästarnas ikebana-verk – men även av naturen själv.

I Japan tillhör Ikebana de klassiska konstarterna sen 600-talet och bottnar i övertygelsen att allt levande har en själ. Det är i det häftiga mötet mellan dig och ditt material som ikebana uppstår! Enda förkunskaperna du behöver är ett öppet sinnelag.


  
Kursledare: Inger Tribler

Inger Tribler är keramiker och har lärarcertifikat från Sogetsu-skolani Japan. Hon har undervisat både nybörjar- och fortsättningskurser i ikebana. Inger leder Ikebana international i Danmark, är dansk men förstår utmärkt svenska och talar en fullt förståelig ”skandinaviska”.

Läs mer om Inger: www.instagram.com/ingertribler/

 

Kost och logi: fr. 5365 kr (helpension och del i dubbelrum) 

Kurstid: mån 10/7 kl.12.00 – fre 14/7 kl.15.00

Materialkostnad tillkommer med ca 500kr, betalas på plats.