Broderi, naturligtvis

På denna broderikurs i fritt hand - och maskinbroderi tar vi avstamp i naturen.

 

Både den precis utanför dörren och den du har med till kursen i form av bilder från den svenska naturen. Vi arbetar med naturen på många olika sätt. Du kommer att få arbeta med helt olika slags broderier med tillgång till blandade material.

Varje dag har sitt nya upplägg. Några dagar arbetar vi med en nästan fotografisk återgivning av naturen, och andra dagar arbetar vi abstrakt.
Du kommer få en materiallista, så du vet vad du behöver ha med dig till kursen. Dessutom har kursledaren med sig en del utvalt material till försäljning.

Kursen är öppen för alla - nybörjare är välkomna!

 

   
 Kursledare Bettina Andersen

Bettina Andersen är brodös med egen ateljé Brodøsens Værksted på Islands Brygge, København. Hon har undervisat i mer än 1.000 kurser, hållit fler än 100 föredrag, och skrivit 10 böcker. Bettina arbetar med beställningar, store kollektiva projekt och ställer dessutom ut sina unika broderier.


Läs och se mer om Bettina:
www.bettinaandersen.dk
www.brodøsensværksted.dk


Kost och logi: fr. 5365 kr (helpension och del i dubbelrum) 

Kurstid: mån 31/7 kl.12.00 – fre 4/8 kl.15.00