CVT; Complete Vocal Technique – fortsättningskurs

Fortsättningskursen är till för dig som redan gått en grundkurs i CVT och nu känner dig redo att fördjupa dina kunskaper.

 

Kursen består av sång inför grupp, sk masterclass, teoretiska genomgångar samt övningar i grupp. Du ges också en möjlighet till att medverka i en konsert tillsammans med de andra deltagarna, om du vill.

Under veckan så kommer du att:

Få konkreta verktyg för att lösa sångtekniska utmaningar i en sång som du själv väljer.
Fördjupa din översikt över CVT’s fyra funktioner och deras möjligheter.
Fördjupa arbetet med klangfärg.
En översikt över effekter.

 


Kursledare Sleiman Aoun

Sleiman Aoun är auktoriserad CVT lärare. Sleiman arbetar som lärare på Performing Arts School i Göteborg där han undervisar i ämnena Sång, Röst och Tal, samt Auditionträning. Han har även uppdrag som röst- och scencoach, låtskrivare och vokalarrangör för andra personer och verksamheter, t ex Wallmans.

 

Kost och logi: fr.5115 kr (helpension och del i dubbelrum) 

Kurstid: mån 18/7 kl.12.00 – fre 22/7 kl.15.00